Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozemní doprava na zemní plyn

21. 5. 2007

zdroj: http://www.ekolist.cz/zprava.shtml?x=2004513

Praha chystá studie k převedení autobusů na zemní plyn


17. května 2007 13:09

PRAHA (ČTK) - Praha zaostává za některými městy v České republice v převádění autobusů hromadné dopravy z naftového pohonu na pohon stlačeným zemním plynem, ačkoli mají mnohem menší vozový park. Novinářům to dnes řekl Jaroslav Tománek z České plynárenské unie. Dopravní podnik hlavního města Prahy zatím žádný autobus na zemní plyn nemá. Podle radního Petra Štěpánka (Strana zelených) se k případné obměně nyní chystají studie.

Je podle něho nutné zjistit, kolik by změny stály. Není to jen o nákupu autobusů na plyn, ale o celé infrastruktuře. "Například všechny garáže jsou uzpůsobeny pro obvyklé autobusy," uvedl Štěpánek. Musí se také zjistit, jak velký vliv by měla obměna autobusů na životní prostředí a jaké jsou možnosti dotací.

Rozhodování podle Štěpánka trvat měsíce, případná realizace roky. "Budeme doufat, že aspoň polovina z 1300 autobusů bude plynofikována," poznamenal k tomu Tománek.

Popelářský vůz na zemní plyn zkouší městská společnost Pražské služby. Pokud se osvědčí, obměna čeká celý vozový park. Díky plynovému pohonu se snižuje prašnost, produkce aromatických uhlovodíků a oxidů, připomněl Štěpánek.

Náměstek ministra dopravy Petr Šlegr uvedl, že ministerstvo má program na podporu obnovy vozidel městské a linkové hromadné dopravy. Na autobus na zemní plyn může činit dotace až 900.000 korun, řekl. Podle náměstka by bylo dobré se inspirovat v Německu, kde jsou zemním plynem poháněny i vozy taxi. "Taxislužbu považuji za součást veřejné dopravy," dodal Šlegr.

K rozšíření počtu vozidel na plynový pohon je nutná výstavba dalších čerpacích stanic. Například v Německu je jich přes 700, v České republice devět.

Dnešní tisková konference se konala při příležitosti příjezdu vozu na plynový pohon, kterým ujela posádka vedená Reinerem Zietlowem bez problémů 45.000 kilometrů po celém světě, do Prahy. Cílem bylo podle něho mimo jiné prokázat, že v řadě zemí je možné zemní plyn načerpat a že je plynový pohon bezpečnější než benzinový nebo naftový.

Představení vozu se uskutečnilo na Václavském náměstí. Provázela je nehoda. Když automobil vyjížděl na podium, odsunul se nájezd a vozidlo předním kolem spadlo dolů. Zietlow popsal zkušenost z Dilí, kde na podstavec těžkým automobilem nemohl vyjet, protože mu podkluzovala kola. Proto dnes přidal trochu více plynu. "Řidič jsem ale dobrý," zdůrazňoval Zietlow.

Michal Burin

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

re: zajímavé

(Storm, 20. 6. 2007 10:26)

Tady u nás už jsem taky jeden takový autobus viděl, ale bude asi z Neratovic. Podle mě by mělo tuto záležitost podpořit více lidí z veřejnosti (ať už třeba jen vyjádřením o svém postoji k této záležitosti). Soukromí dopravci asi spíš budou čekat, dokud nebude vyhláška, která to přímo nařizuje:-)

zajímavé

(veki, 19. 6. 2007 17:17)

To je velice zajímavé, u nás v Liberci už autobusy na zemní plyn jezdí, není jich mnoho, ale přece. Jezdí se v nich úplně stejně jako v těch na naftu (nebo na co to vlastně jezdí :-D), jen přijdou malinko méně hluční. Proč ne? Jen ať se jezdí taky na něco jiného!